NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO ÖRGÜTLENME ÇALIŞTAYI TEKİRDAĞ’DA YAPILDI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

23 AĞUSTOS 2019, CUMA   

41

İMO ÖRGÜTLENME ÇALIŞTAYI TEKİRDAĞ’DA YAPILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 26.11.2016   Güncellenme Zamanı: 14.09.2017 16:37:18  Yayınlayan Birim: TEKİRDAĞ ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 14.09.2017 16:45:21

İMO Örgütlenme Çalıştayı Tekirdağ`da Yapıldı

İMO tarafından 45. Çalışma Döneminde düzenlenecek olan örgütlenme çalıştaylarının ilki, 26 Kasım 2016 tarihinde, Tekirdağ`da yapıldı.

Toplantıya İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, 2. Başkanı Şükrü Erdem, Yönetim Kurulu Üyeleri Cemal Akça, Cihat Mazmanoğlu, Necati Atıcı, İMO Genel Sekreteri Fikret Kemal Yıldırım, Genel Sekreter Yardımcısı Bahaettin Sarı, Proje Koordinatörü Ceylan Özkul, çalıştayı düzenleyen İMO Tekirdağ Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Taşseten, Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem İlik, Balıkesir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Özcan ve Manisa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kora ile Erzurum Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İlham Tohumcu, Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu Hüsnü Gürpınar ve Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yaylalı katılım sağladı.

Toplantı İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe`nin açılış konuşmasıyla başladı. Toplantıda İMO Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem İlik; "«Çağdaş toplum örgütlü toplumdur» sözünden hareketle mesleğimizin dününe, bugününe ve geleceğine yönelik bir değerlendirme", "Sivil toplum örgütleri ve meslek örgütlerini birbirinden ayıran özellikler nelerdir? Sivil toplum örgütleri il işbirliği yapmak gerekir mi?", "Meslek yasalarımızın ve yönetmeliklerimizin üyelerle olan bağlantısı yeterli midir?" başlıklarında sunum yaptı.

İMO Manisa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kora; "İMO`nun Yönetmelikleri ve örgütlülüğümüze olan etkileri", "Mevcut örgüt yapısı ve işleyişine ilişkin bir değerlendirmenin yapılması", "Üyelerin Oda`ya bağlılıkları ve çalışmalara katılmaları ile ilgili olarak ortaya çıkan sorunların giderilmesi ve etkili bir dayanışmanın sağlanması için neler yapılmalıdır?", "Kent yönetimleri tarafından yapılan uygulama ve imar hareketlerinin üyelerimize olan etkileri nelerdir?", "İnşaat mühendisliği eğitiminin bugün ulaşmış olduğu noktada sorun var mı? Meslek içi eğitimin gerekli ve yeterliliğinin örgütlülüğümüze olan etkileri nelerdir?" başlıklarında sunum yaptı.

İMO Balıkesir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Özcan; "Haksız rekabet, işsizlik ve düşük ücret sorununun örgütlenmeye olan etkilerinin irdelenmesi", "Sürdürülebilir inşaat mühendisliği uygulamalarının yaygınlaştırılması ve benimsenmesinin örgütlülüğümüze olan etkileri nelerdir?", "Örgütlenmeyi geliştirmek ve geniş bir dayanışmayı sağlama için neler yapılmalı?", "İnşaat mühendisliği mesleğinin tanımlanması ve çalışma alanlarının belirlenmesi, bu alanlarda örgütlenme çalışmalarının geliştirilmesi" başlıklarında sunum yaptı.

İMO Tekirdağ Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Taşseten; "genç-İMO ve Oda ilişkisi yeterli midir? genç-İMO örgütlenmesinde bir sorun var mı?", "Yukarıda belirtilen konuların dışında yerel ve ülke düzeyinde daha iyi örgütlenmek ve mesleğimiz adına etkili bir güç olmak için nelerin yapılması gerekir" başlıklarında sunum yaptı.

ÖRGÜTLENME ÇALIŞTAYI KONULARI
1-MESLEĞİMİZ, MESLEK YASAMIZ, YÖNETMELİKLERİMİZ VE ODAMIZ (MESLEK ÖRGÜTÜMÜZ) NEDEN VAR?
a) Çağdaş toplum örgütlü toplumdur sözünden hareketle mesleğimizin dünü bugünü ve geleceğine yönelik bir değerlendirmenin yapılması.
b) Sivil toplum örgütleri ve meslek örgütlerini birbirinden ayıran özellikler nelerdir? Sivil toplum örgütleri ile iş birliği yapmak gerekir mi?
c) Meslek yasalarımızın ve yönetmeliklerimizin üyelerle olan bağlantısı yeterli midir? (3458 Sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Yasa, 6235 Sayılı TMMOB Yasası, 3194 Sayılı İmar Kanunu, 4708 Sayılı Yapı Denetim Hakkında Yasa)
d) İnşaat Mühendisleri Odasının Yönetmelikleri ve örgütlülüğümüze olan etkileri.(SİM Yönetmeliği ve Referans Belgesi Yönetmeliği ve benzeri)
e) Mevcut örgüt yapısı ve işleyişine ilişkin bir değerlendirmenin yapılması (Şubeler, İlçe Temsilcilikleri, İşyeri Temsilcilikleri, Komisyon ve Çalışma Grupları ve Danışma Kurulları)
f) Üyelerin Odaya olan bağlılıkları ve çalışmalara katılımları ile ilgili olarak ortaya çıkan sorunların giderilmesi ve etkili bir dayanışmanın sağlanması için neler yapılmalıdır? (Aidiyet duygusu ve katılımcılık konusunun irdelenmesi?
g) Kent yönetimleri tarafından yapılan uygulama ve imar hareketlerinin üyelerimize olan etkileri nelerdir? Nasıl davranmak gerekir?
h) İnşaat mühendisliği eğitiminin bugün ulaşmış olduğu nokta da sorun var mı? Meslek içi eğitimin gerekli ve yeterliliğinin Örgütlülüğümüze Olan Etkileri nelerdir?
i) Haksız rekabet işsizlik ve düşük ücret sorununun örgütlenmeye olan etkilerinin irdelenmesi.
j) Sürdürülebilir İnşaat Mühendisliği uygulamalarının yaygınlaştırılması ve benimsenmesinin örgütlülüğümüze olan etkilerinin değerlendirilmesi.
k) Örgütlenmeyi geliştirmek ve geniş bir dayanışmayı sağlamak için neler yapmak gerekir?
l) İnşaat mühendisliği mesleğinin tanımlanması ve çalışma alanlarının belirlenmesi. Bu alanlarda örgütlenme çalışmalarının geliştirilmesi.
m) Genç-İMO ve Oda ilişkisi yeterli midir? Genç-İMO örgütlenmesin de bir sorun var mı?
n) Yukarıda belirtilen konuların dışında yerel ve ülke düzeyinde daha iyi örgütlenmek ve mesleğimiz adına etkili bir güç olmak için nelerin yapılması gerekir?
2- ETİK VE MESLEK ETİĞİ KONUSUNDA YETERLİ ÖLÇÜDE BİR ÇALIŞMA YAPILIYOR MU? ÜYELERİN ETİK KONUSUNA BAKIŞLARI NASILDIR?Okunma Sayısı: 72

Tekirdağ Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır